5 SPOSOBÓW NA OSZCZĘDZANIE

Oszczędzanie 15.01.2020 |

sposoby na oszcezdzanie

Co miesiąc brakuje Ci środków na bieżące wydatki i nie wiesz, gdzie znikają zarobione przez Ciebie pieniądze? W takim razie powinieneś dokładniej przyjrzeć się swoim finansom domowym. Może się okazać, że problemem nie są wcale niskie zarobki, ale brak kontroli codziennych wydatków. Przygotowaliśmy dla Ciebie listę pięciu sposobów na oszczędzanie, dzięki którym poprawisz swoją dotychczasową sytuację finansową.

Planuj swój budżet

Początkowo planowanie budżetu domowego może wydawać się bardzo czasochłonnym zajęciem, jeżeli jednak wyrobisz sobie nawyk, określony budżet pozwoli doskonale kontrolować wydatki w każdym miesiącu i szukać efektywnych sposobów ich optymalizacji.

Oszczędzanie zacznij od przygotowania odpowiedniej tabeli, na przykład w Excelu, w której będziesz zapisywał wszystkie swoje wydatki. Podziel je na kilka podstawowych kategorii, aby zobaczyć, co pochłania najwięcej pieniędzy. Zbieraj paragony i notuj wydatki. W ten sposób zobaczyć, które zakupy były niepotrzebne. Podejście do kategorii może być bardzo indywidualne, na początek możesz skorzystać z naszego podziału:

 •          Koszty stałe – wszystkie opłaty w tym rachunki, abonamenty, czynsz za mieszkanie, kupno biletu komunikacji miejskiej lub tankowanie samochodu;  do kategorii tej trafią koszty, które z miesiąca na miesiąc nie ulegają zmianie;
 •          Jedzenie – wydatki na codzienne zakupy spożywcze, dobrym pomysłem jest stworzenie osobnej podkategorii, w której zapiszemy jedzenia na mieście;
 •          Rozrywka – kino, teatr, spotkanie ze znajomymi i inne koszty, które są związane z relaksem i spędzaniem wolnego czasu;
 •          Koszty nieregularne – zakup prezentów, naprawa samochodu, wizyta u dentysty lub u lekarza – do tej kategorii trafią wszystkie te koszty, które nie pasują do trzech wcześniej wymienionych.

Oczywiście możesz dokonać bardziej szczegółowego podziału i wyróżnić osobno takie działy jak: nauka, komunikacja, samochód, jedzenie, kultura, alkohol, samochód, hobby, itd.

Odkładaj (nawet małe kwoty) zawsze na początku miesiąca

Kiedy podliczysz już, ile wynoszą Twoje średnie wydatki każdego miesiąca, będziesz w stanie określić , ile gotówki zostaje Ci do wykorzystania. Jeżeli chcesz zacząć odkładać oszczędności na osobne konto, to powinieneś to robić na początku miesiąca, czy też zaraz po otrzymaniu wynagrodzenia. Załóż sobie przykładowo, że na osobne konto trafia 200 zł miesięcznie i ustaw stałe zlecenie w swojej bankowości internetowej.

Jeżeli odkładanie zostawisz  na koniec miesiąca, zazwyczaj nie będziesz miał już z czego oszczędzić

Zmniejsz swoje rachunki – oszczędzaj wodę i prąd

Szukając oszczędności w domowym budżecie, warto zacząć od  nawet najmniejszych oszczędności. Pomocne może okazać się zoptymalizowanie korzystanie z wody i prądu.

Sposoby na oszczędzanie wody:

 •          nie spuszczaj śmieci w ubikacji,
 •          kąpiel zamień na prysznic,
 •          zakręć wodę kiedy się golisz lub myjesz zęby,
 •          nie myj naczyń przy bieżącym strumieniu z kranu
 •          wymień żarówki na LED,
 •          gaś światło w pomieszczeniu, w którym Cię nie ma lub gdy wychodzisz z domu,
 •          odłączaj od kontaktu nieużywane sprzęt elektroniczny.

Sposoby na oszczędzanie prądu:

 •          wymień żarówki na LED,
 •          gaś światło w pomieszczeniu, w którym Cię nie ma lub gdy wychodzisz z domu,
 •          odłączaj od kontaktu nieużywane sprzęt elektroniczny.

Twórz listę przed pójściem na zakupy

Listy  wydatków sprawdzą się również przy planowaniu cotygodniowych zakupów. Nieważne czy udajesz się do osiedlowego sklepiku, dyskontu, czy też większego supermarketu, zawsze mniej ze sobą gotową listę potrzebnych produktów. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzisz czas, ale kupisz tylko to, co jest Ci tak naprawdę potrzebne, omijając kuszące promocje i chwilowe zachcianki.

Na jedzeniu można również sporo oszczędzić zamieniając jedzenie na mieście na przygotowane w domu posiłki, szczególnie gdy mowa o co najmniej dwóch osobach. Co prawda wymaga to większej dyscypliny i poświęcenia czasu, pozwoli jednak mocno zredukować comiesięczne koszty związane z jedzeniem.

Staraj się pilnować umów i subskrypcji

W czasach płatnych subskrypcji i umów często dajemy skusić się promocjom, a po czasie zapominamy o anulowaniu danej usługi, na czym zarabiają jej dostawcy. Trzymaj rękę na pulsie, co dotyczy również umów na telefon, telewizję, czy też Internet. Gdy będzie dobiegał termin jej końca, staraj się wynegocjować lepsze warunki lub zmień dostawcę.

Zwracaj również uwagę na swoje działania. Może okazać się, że płacisz na subskrypcję serwisów, których w ogóle nie używasz. Niektóre usługi mogą kosztować nawet 100 zł na miesiąc, to naprawdę duży wydatek, szczególnie, jeśli jest zupełnie niepotrzebny.

Mamy nadzieję, że nasze proste sposoby na oszczędzanie pozwolą Ci wprowadzić zmiany w budżecie domowym i zaczniesz odkładać pieniądze na określony cel.


Jakiej pożyczki
potrzebujesz?

2000

100
30000

Na jak długo?

120 dni

60
360

POŻYCZKA RATALNA BEZ PROWIZJI

Pożyczki 01.07.2019

Ubiegając się o pożyczkę w banku, instytucji pozabankowej lub w Internecie zawsze powinno się sprawdza, ile wynosi realna roczna stopa oprocentowania chwilówki (RRSO),...


JAK CZYTAĆ RAPORT BIK?

BIK 01.08.2019

Biuro Informacji kredytowej (BIK) istnieje na rynku już od ponad 22 lat i zostało utworzone przez Związek Banków Polskich oraz zrzeszenie banków komercyjnych. Obecnie...


KRD - JAK USUNĄĆ WPIS?

BIK 08.08.2019

Krajowy Rejestr Długów (KRD) jest prywatną platformą wymiany informacji gospodarczych, która od półtorej dekady udostępnia dane dotyczące kondycji finansowej firm i konsumentów....


Strona korzysta z plików cookie. Więcej informacji