Biuro Informacji kredytowej (BIK) istnieje na rynku już od ponad 22 lat i zostało utworzone przez Związek Banków Polskich oraz zrzeszenie banków komercyjnych. Obecnie w bazie BIK znajdują się informacje dotyczące 140 mln rachunków należących do niespełna 25 milionów klientów indywidualnych. Do tej pory 2 miliony Polaków zdecydowało się pobrać raport BIK, aby sprawdzić swoją sytuację kredytową i zestawienie informacji o zaciągniętych w przeszłości kredytach. Z poniższego artykułu dowiesz się, ile musisz zapłacić za raport BIK chcąc go pobrać oraz jak powinieneś go czytać, chcąc wyciągnąć z niego najważniejsze informacje.
Raport BIK przez internet
Jednorazowy dostęp do raportu BIK w Internecie to cena 39 złotych. Biuro oferuje jednak dostęp do pakietu dwunastu raportów, w przypadku którego łączna cena to 99 zł (ważność 12 miesięcy od momentu aktywacji pakietu). W tej cenie dodatkowo konsument może liczyć na dostęp do alertów, zastrzeżeń kredytowych i zastrzeżeń dokumentów oraz wskaźników zdolności kredytowej przygotowanych przez BIK.
Chcąc uzyskać dostęp do raportu BIK należy założyć konto w portalu BIK, zeskanować dokument tożsamości i wykonać przelew identyfikacyjny. Oprócz tego dostęp do raportu oferuje wiele banków bezpośrednio z poziomu bankowości internetowej, w swoich fizycznych oddziałach oraz w placówkach poczty.
Gdy już zapłacisz za swoją kopię raportu i uzyskasz do niego wgląd, musisz wiedzieć, na co zwrócić w nim szczególną uwagę.
BIK - jak sprawdzić raport?
Chociaż raporty tworzone przez BIK są czytelne i przejrzyste, to warto skorzystać z kilku wskazówek przy ich analizowaniu, aby wyciągnąć jak najwłaściwsze wnioski:
- Wskaźnik BIK – najbardziej czytelny element raportu. Kolorem zielonym oznacza się konsumentów nie posiadających opóźnień w spłatach kredytu. Pomarańczowym oznacza się konsumentów z opóźnieniami nie dłuższymi niż 30 dni, a czerwonym osoby z niską wiarygodnością płatniczą – zaległości w spłatach powyżej 30 dni oraz wpisy do Rejestru Dłużników.
- Scoring kredytowy – osobnym elementem raportu BIK jest punktowa ocena danego kredytobiorcy. Im ocena będzie wyższa, tym większa szansa na uzyskanie kolejnego kredytu. Dla instytucji finansowych wynik w skali stupunktowej jest jednym z najistotniejszych czynników przy ocenianiu zdolności kredytowej. Oczywiście banki prowadzą również własne scoringi, ale ocenę będą opierać także o raport BIK.
- Podsumowanie spłaty kredytów – w tej sekcji raportu BIK zawarto informacje o dotychczasowych kredytach. Każdy z kredytów (obroty, linia kredytowa, leasing, czy też nawet debet na koncie) posiadają przypisaną ocenę kolorem zielonym, żółtym lub czerwonym (spłata w terminie, wystąpienie opóźnień i kredyt niespłacany).
- Szczegółowe informacje – element raport szczegółowo opisujący każde ze zobowiązań. Niezwykle istotna jest tutaj sekcja „postęp w spłacie” pokazująca, ile w skali procentowej kredytu zostało już spłacone. Raport rozbija spłatę na kolejne miesiące i pokazuje, w których dokonano płatności w terminie, a w których wystąpiły pewne opóźnienia.