JAK CZYTAĆ RAPORT BIK?

BIK 01.08.2019 |

rap[ort bik

Biuro Informacji kredytowej (BIK) istnieje na rynku już od ponad 22 lat i zostało utworzone przez Związek Banków Polskich oraz zrzeszenie banków komercyjnych. Obecnie w bazie BIK znajdują się informacje dotyczące 140 mln rachunków należących do niespełna 25 milionów klientów indywidualnych. Do tej pory 2 miliony Polaków zdecydowało się pobrać raport BIK, aby sprawdzić swoją sytuację kredytową i zestawienie informacji o zaciągniętych w przeszłości kredytach. Z poniższego artykułu dowiesz się, ile musisz zapłacić za raport BIK chcąc go pobrać oraz jak powinieneś go czytać, chcąc wyciągnąć z niego najważniejsze informacje.

Raport BIK przez internet

Jednorazowy dostęp do raportu BIK w Internecie to cena 39 złotych. Biuro oferuje jednak dostęp do pakietu dwunastu raportów, w przypadku którego łączna cena to 99 zł (ważność 12 miesięcy od momentu aktywacji pakietu). W tej cenie dodatkowo konsument może liczyć na dostęp do alertów, zastrzeżeń kredytowych i zastrzeżeń dokumentów oraz wskaźników zdolności kredytowej przygotowanych przez BIK.

Chcąc uzyskać dostęp do raportu BIK należy założyć konto w portalu BIK, zeskanować dokument tożsamości i wykonać przelew identyfikacyjny. Oprócz tego dostęp do raportu oferuje wiele banków bezpośrednio z poziomu bankowości internetowej, w swoich fizycznych oddziałach oraz w placówkach poczty.

Gdy już zapłacisz za swoją kopię raportu i uzyskasz do niego wgląd, musisz wiedzieć, na co zwrócić w nim szczególną uwagę.

BIK - jak sprawdzić raport?

Chociaż raporty tworzone przez BIK są czytelne i przejrzyste, to warto skorzystać z kilku wskazówek przy ich analizowaniu, aby wyciągnąć jak najwłaściwsze wnioski:

  •  Wskaźnik BIK – najbardziej czytelny element raportu. Kolorem zielonym oznacza się konsumentów nie posiadających opóźnień w spłatach kredytu. Pomarańczowym oznacza się konsumentów z opóźnieniami nie dłuższymi niż 30 dni, a czerwonym osoby z niską wiarygodnością płatniczą – zaległości w spłatach powyżej 30 dni oraz wpisy do Rejestru Dłużników.
  •  Scoring kredytowy – osobnym elementem raportu BIK jest punktowa ocena danego kredytobiorcy. Im ocena będzie wyższa, tym większa szansa na uzyskanie kolejnego kredytu. Dla instytucji finansowych wynik w skali stupunktowej jest jednym z najistotniejszych czynników przy ocenianiu zdolności kredytowej. Oczywiście banki prowadzą również własne scoringi, ale ocenę będą opierać także o raport BIK.
  •  Podsumowanie spłaty kredytów – w tej sekcji raportu BIK zawarto informacje o dotychczasowych kredytach. Każdy z kredytów (obroty, linia kredytowa, leasing, czy też nawet debet na koncie) posiadają przypisaną ocenę kolorem zielonym, żółtym lub czerwonym (spłata w terminie, wystąpienie opóźnień i kredyt niespłacany).
  •  Szczegółowe informacje – element raport szczegółowo opisujący każde ze zobowiązań. Niezwykle istotna jest tutaj sekcja „postęp w spłacie” pokazująca, ile w skali procentowej kredytu zostało już spłacone. Raport rozbija spłatę na kolejne miesiące i pokazuje, w których dokonano płatności w terminie, a w których wystąpiły pewne opóźnienia.

Jakiej pożyczki
potrzebujesz?

2000

100
30000

Na jak długo?

120 dni

60
360

POŻYCZKA RATALNA BEZ PROWIZJI

Pożyczki 01.07.2019

Ubiegając się o pożyczkę w banku, instytucji pozabankowej lub w Internecie zawsze powinno się sprawdza, ile wynosi realna roczna stopa oprocentowania chwilówki (RRSO),...


JAK CZYTAĆ RAPORT BIK?

BIK 01.08.2019

Biuro Informacji kredytowej (BIK) istnieje na rynku już od ponad 22 lat i zostało utworzone przez Związek Banków Polskich oraz zrzeszenie banków komercyjnych. Obecnie...


RANKING CHWILÓWEK ONLINE

Pożyczki 03.07.2019

Zdajesz sobie sprawę, że szybka pożyczka przez Internet mogłaby bardzo pomóc w Twojej  sytuacji, nie wiesz jednak, jaka oferta będzie najkorzystniejsza w Twoim przypadku?...