CO WPŁYWA NA OCENĘ PUNKTOWĄ W BIK?

Kredyty 03.01.2020 |

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) to główne źródło informacji o kredytach i historii kredytowej w Polsce, z którego korzystają między innymi banki przy ewaluacji zdolności kredytowej swoich klientów. BIK prowadzi ocenę punktową poszczególnych kredytobiorców, na którą wpływają cztery podstawowe kategorie, które dokładnie opisuje między innymi strona samego Biura i to właśnie na jej podstawie warto szukać najbardziej rzetelnych i prawdziwych informacji dotyczących metodologii tworzenia ratingu kredytowego.

co wplywa ma ocene punktowa w bik

Co wpływa na ocenę w BIK?

Biuro Informacji Kredytowej w swoim rankingu kredytowym pod uwagę bierze cztery główne czynniki, do których należą:

  • terminowość spłat,
  • częstotliwość korzystania z produktów kredytowych,
  • ilość wniosków kredytowych, które zostały złożone w przeszłości,
  • długość historii terminowych spłat.

Każdemu z nich przyjrzyjmy się z osobna, aby dokładnie określić, jakie informacje są najistotniejsze dla Biura oraz dla samego banku.

Czy spłacasz kredyt bez opóźnień?

Terminowość to pierwszy z czterech czynników warunkujących ocenę punktową w BIK. Jeżeli swoje zobowiązania spłacasz w terminie i nie zalegasz z płatnościami, to nota zostanie podniesiona. W przypadku pojedynczych opóźnień, miejsce może mieć obniżenie rankingu, będzie to jednak zależne od tego jak długie były opóźnienia, jak często miały miejsce oraz na jaką kwotę opiewały. Jeżeli chcesz poprawić swoją ocenę kredytową postaraj się uregulować zaległości najszybciej jak to tylko możliwe.

Karty kredytowe i debetowy – czy wpływają na Twoją ocenę punktową?

Kolejny czynnik to korzystanie z innych produktów kredytowych, w tym kart kredytowych oraz kredytów konsumpcyjnych. Osoby wykorzystujące co miesiąc w pełni swój limit na karcie kredytowej oraz regularnie finansujące bieżące wydatki kredytami gotówkowymi, znajdą się w grupie ryzyka obniżenia noty.

W momencie gdy limity na karcie są niespłacone, Twój scoring kredytowy będzie niższy, lecz wzrośnie wraz z regulowaniem należności. W niektórych przypadkach zamknięcie karty kredytowej może znacznie poprawić Twoją ocenę kredytową BIK.

Kiedy składałeś wniosek o kredyt?

Trzecia kategoria brana pod uwagę w ocenie punktowej BIG to częstotliwość wnioskowania o kredyt w przeciągu ostatnich 12 miesięcy. Jeżeli w krótkim okresie często ubiegałaś się o kredyt gotówkowy lub hipoteczny, musisz wziąć pod uwagę, że może to negatywnie wpłyną na scoring.

Pamiętaj jednocześnie, że wnioski o ten sam rodzaj finansowania, składane w okresie do 2 tygodni, będą kategoryzowane jako jedno zapytanie, możesz więc śmiało szukać kredytu w kilku bankach.

Historia kredytowa

W tej kategorii BIK bierze pod uwagę od kiedy korzystasz z produktów kredytowych i im dłuższa jest Twoja historia terminowych spłat, tym lepiej. Dla banku oznacza to bowiem mniejsze ryzyko kredytowe i pokazuje jasno, że nie masz problemów z regulowaniem zadłużenia.


Jakiej pożyczki
potrzebujesz?

2000

100
30000

Na jak długo?

120 dni

60
360

POŻYCZKA RATALNA BEZ PROWIZJI

Pożyczki 01.07.2019

Ubiegając się o pożyczkę w banku, instytucji pozabankowej lub w Internecie zawsze powinno się sprawdza, ile wynosi realna roczna stopa oprocentowania chwilówki (RRSO),...


JAK CZYTAĆ RAPORT BIK?

BIK 01.08.2019

Biuro Informacji kredytowej (BIK) istnieje na rynku już od ponad 22 lat i zostało utworzone przez Związek Banków Polskich oraz zrzeszenie banków komercyjnych. Obecnie...


KRD - JAK USUNĄĆ WPIS?

BIK 08.08.2019

Krajowy Rejestr Długów (KRD) jest prywatną platformą wymiany informacji gospodarczych, która od półtorej dekady udostępnia dane dotyczące kondycji finansowej firm i konsumentów....


Strona korzysta z plików cookie. Więcej informacji