KRD - JAK USUNĄĆ WPIS?

BIK 08.08.2019 |

krd

Krajowy Rejestr Długów (KRD) jest prywatną platformą wymiany informacji gospodarczych, która od półtorej dekady udostępnia dane dotyczące kondycji finansowej firm i konsumentów. Pomimo tego, że system jest prywatny, to z jego raportów korzysta wiele banków i instytucji finansowych szczególnie podczas oceny wiarygodności i zdolności kredytowej, czy też leasingowej. Jeżeli zastanawiasz się jak usunąć wpis z KRD i czy jest to możliwe, to zapraszamy do lektury poniższego artykułu.

Jak sprawdzić BIK i KRD – kiedy usuniesz wpis?

Podobnie jak w sytuacji, w której generowałbyś raport BIK, biorąc na tapet wpis do KRD, nie ma możliwości usunięcia wpisów zgodnych z prawdą, poprawnych i nieprzykracających wskazanego terminu – jeżeli jesteś więc dłużnikiem konkretnej firmy finansowej lub banku, wtedy informacja taka zgodnie z prawem może znajdować się w systemie. Przedsiębiorcy oraz konsumenci mają jednak możliwość ubiegania się o usuwanie informacji niezgodnych z prawdą, które mogą być krzywdzące dla ich potencjalnej zdolności kredytowej i rzutować na możliwość uzyskania pożyczki lub kredytu w przyszłości.

W tym przypadku potencjalny lub były dłużnik ma możliwość skorzystania z dwóch rozwiązań. Pierwszy to przesłanie zarzutów o umieszczenie w bazie nieprawdziwych danych bezpośrednio do KRD. W wezwaniu należy podać dane takie jak:

  • Imię i nazwisko, NIP lub pesel dłużnika wraz z adresem korespondencyjnym;
  • Zobowiązanie, które jest kwestionowane (razem z uzasadnieniem i niezbędnymi dokumentami);
  • Wskazanie wierzyciela odpowiedzialnego za przesłanie informacji do KRD.

Drugi sposób to bezpośredni kontakt z wierzycielem (na przykład bankiem). Na Twój wniosek ten ma obowiązek zaktualizować, poprawić lub usunąć dane z rejestru, jeżeli okazałby się nieprawdziwe. Od momentu przekazania takich informacji wierzyciel ma 14 dni na zareagowanie i wprowadzenie niezbędnych zmian lub usunięcie wpisu.

Jakie są sposoby na usunięcie wpisu z KRD?

Dopóki jesteś dłużnikiem usunięcie wpisu z KRD nie będzie możliwe. Trzy kroki, które możesz podjąć, aby wpis został usunięty, to przede wszystkim:

  • Spłata zadłużenia – najprostszy sposób na wykreślenie z KRD, po którym tak jak wspomniano powyżej, wierzyciel ma 14 dni na wykreślenie dłużnika z rejestru.
  • Odsprzedaż wierzytelności komuś innemu – wpis jest usuwany z KRD gdy wierzyciel odsprzedaje Twój dług innemu wierzycielowi.
  • Upłynięcie odpowiedniego okresu czasu – KRD usuwa informacje o dłużnikach po upływie 3 lat od ich ostatniej aktualizacji (i nie później niż po 10 latach od momentu przekazania danych przez wierzyciela).

Zastanawiasz się również nad tym, jak wyjść z długów w krótkim czasie? Zapoznaj się z naszymi artykułami, które zawierają wiele porad i informacji na temat wyjścia z zadłużenia, zajęć komorniczych, a także pożyczek dla zadłużonych.

Pożyczki bez BIK i KRD

Jeśli szukasz szybkiego wsparcia finansowego i posiadasz negatywną historię kredytową, rozwiązaniem mogą okazać się pożyczki bez BIk i KRD. Znajdziesz takie propozycje w naszym rankingu chwilówek online.


Jakiej pożyczki
potrzebujesz?

2000

100
30000

Na jak długo?

120 dni

60
360

POŻYCZKA RATALNA BEZ PROWIZJI

Pożyczki 01.07.2019

Ubiegając się o pożyczkę w banku, instytucji pozabankowej lub w Internecie zawsze powinno się sprawdza, ile wynosi realna roczna stopa oprocentowania chwilówki (RRSO),...


JAK CZYTAĆ RAPORT BIK?

BIK 01.08.2019

Biuro Informacji kredytowej (BIK) istnieje na rynku już od ponad 22 lat i zostało utworzone przez Związek Banków Polskich oraz zrzeszenie banków komercyjnych. Obecnie...


KRD - JAK USUNĄĆ WPIS?

BIK 08.08.2019

Krajowy Rejestr Długów (KRD) jest prywatną platformą wymiany informacji gospodarczych, która od półtorej dekady udostępnia dane dotyczące kondycji finansowej firm i konsumentów....