BIK - JAK SPRAWDZIĆ SWOJE DANE?

BIK 12.08.2019 |

bik - jak sprawdzic dane

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) zbiera informacje o kredytobiorcach oraz pożyczkobiorcach, jak i o spłaconych lub niespłaconych przez nich do tej pory zobowiązaniach. Banki i instytucje finansowe korzystają z raportów BIK, aby sprawdzać historię kredytową potencjalnego klienta i na jej podstawie podejmować mogą ostateczne decyzje co do przyznania finansowania lub odrzucenia wniosku. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak sprawdzić raport BIK i poznać swój indywidualny rating kredytowy.

Jak sprawdzić BIK samodzielnie

Rejestrując się na stronie BIK każdy klient indywidualny ma możliwość sprawdzenia swojej szczegółowej historii zobowiązań, wygenerowania raportu BIK oraz poznania wysokości wskaźnika sytuacji płatniczej i scoringu, czyli oceny punktowej BIK. Banki co prawda prowadzą swój własny scoring, jednak często opierają się również na tym podawanym przez Biuro Informacji Kredytowej.

Chcąc pobrać raport BIK dotyczący swojej własnej sytuacji kredytowej musisz wypełnić formularz (niezbędny będzie numer PESEL i numer dowodu osobistego). Następnie skanujesz dokument tożsamości i wykonujesz przelew identyfikacyjny na kwotę jednego złotego. W wolniejszej i tradycyjnej formie możesz poczekać również na list polecony dostarczony przez Pocztę Polską, w tym przypadku nie będziesz musiał skanować dokumentu tożsamości. Jeżeli potwierdzenie tożsamości przebiegnie poprawnie, wtedy użytkownik ustanawia hasło, loguje się, wybiera raport i sposób płatności. Pojedynczy dostęp to koszt 39 złotych, natomiast za 99 złotych w skali roku można pobrać 12 raportów i skorzystać z dodatkowych usług oferowanych przez BIK (takich jak wskaźnik prezentujący status kredytobiorcy w skali roku i alerty chroniące przed wyłudzeniem kredytu).

Raport BIK za darmo. Czy jest to możliwe?

W Internecie często pojawia się pytanie, czy raport BIK można wygenerować za darmo. Do maj 2018 roku, przed wprowadzeniem przepisów RODO, każdy konsument co pół roku miał zagwarantowany dostęp do skorzystania z bezpłatnego raportu wraz z wglądem w historię kredytowej. Obecnie w związku z prawem dotyczącym ochrony danych osobowych, konsumenci nie mają już możliwości pobierania informacji ustawowych.

Jak się jednak okazuje podobny dokument można uzyskać pod nazwą „kopia danych”. Tak jak w przypadku informacji ustawowych, możliwość wnioskowania o jego wydanie przysługuje co sześć miesięcy (bez ponoszenia kosztów). Przepisy nie określają jednak w jakim czasie od złożenia wniosku BIK ma dostarczyć raport. Takowy wniosek można złożyć natomiast poprzez centrum obsługi klienta Biura, drogą pocztową, elektroniczną lub poprzez konto posiadane w BIK.


Jakiej pożyczki
potrzebujesz?

2000

100
30000

Na jak długo?

120 dni

60
360

POŻYCZKA RATALNA BEZ PROWIZJI

Pożyczki 01.07.2019

Ubiegając się o pożyczkę w banku, instytucji pozabankowej lub w Internecie zawsze powinno się sprawdza, ile wynosi realna roczna stopa oprocentowania chwilówki (RRSO),...


JAK CZYTAĆ RAPORT BIK?

BIK 01.08.2019

Biuro Informacji kredytowej (BIK) istnieje na rynku już od ponad 22 lat i zostało utworzone przez Związek Banków Polskich oraz zrzeszenie banków komercyjnych. Obecnie...


RANKING CHWILÓWEK ONLINE

Pożyczki 03.07.2019

Zdajesz sobie sprawę, że szybka pożyczka przez Internet mogłaby bardzo pomóc w Twojej  sytuacji, nie wiesz jednak, jaka oferta będzie najkorzystniejsza w Twoim przypadku?...