Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas w ciągu roku, który jest okazją do spędzenia magicznych momentów w rodzinnym gronie, obdarowania najbliższych prezentami oraz spotkań przy blasku choinki. Dla wielu jest jednak to również moment nadmiernego obciążenia domowego budżetu . Jeżeli nie wiesz, jak zaplanować swoje świąteczne wydatki, to doskonale trafiłeś. Podpowiadamy, jak skutecznie oszczędzać podczas planowania świąt.
Przygotowania do świąt – ile Cię kosztują?
Badania statystyczne pokazują, że konsumenci nie zdają sobie sprawy, na co wydają pieniądze przygotowując się do świąt, ponieważ nie planują swoich wydatków. W jaki sposób możesz, więc zaplanować oszczędności na następne święta, nie wiedząc ile wydałeś w trakcie ostatnich? W tym roku postanów sobie, że będziesz skrupulatnie zbierał wszystkie paragony, a po zakończeniu bożonarodzeniowego szału podliczysz wydane sumy. Podziękujesz sobie za rok!
Kolejny krok to oszacowanie budżetu i środków, które możesz przeznaczyć na bożonarodzeniowe przygotowania. Warto pomyśleć o regularnym odkładaniu pieniądze w pozostałe miesiące, aby nie ponosić kosztów wyłącznie pod koniec roku.
Zbierając paragony podczas świątecznych zakupów, pamiętaj o odpowiedniej kategoryzacji zakupionych produktów (i usług), dzięki temu dowiesz się dokładnie, na co wydałeś najwięcej i gdzie warto szukać oszczędności. Cztery podstawowe kategorie, na które możesz podzielić wydatki to:
- prezenty,
- jedzenie,
- dekoracje świąteczne,
- pozostałe wydatki.
Powyższe sposoby mogą Ci się przydać w przyszłym roku. Czas jednak na triki, które pozwolą Ci oszczędzić, podczas planowania tegorocznych świąt!
Jak oszczędzać podczas planowania świąt?
Jesteś w trakcie świątecznych zakupów? Odpowiedz sobie na kilka pytania, z każdej z wyżej wymienionych kategorii i zobacz, na czym możesz teraz zaoszczędzić. Może okazać się, że będzie to bardzo proste.
Prezenty:
- Czy mogę zamówić część prezentów przez internet taniej niż w sklepach stacjonarnych?
- Czy mogę kupić prezenty w okresie promocyjnym, kiedy były nawet kilkadziesiąt procent tańsze?
- Czy część prezentów możemy kupić w kilka osób dzieląc między sobą koszty?
- Czy mogą przygotować komuś bliskim prezenty DIY?
Jedzenie:
- Czy osoby obecne na Wigilii mogą być odpowiedzialne za przygotowanie poszczególnych potraw?
- Jaką ilość jedzeni należy przygotować, aby nic się nie zmarnowało?
- Jakie produkty mogę kupić w promocyjnej cenie z wyprzedzeniem?
- Czy znajdę tańsze zamienniki dotychczas stosowanych produktów?
Ozdoby choinkowe:
- Czy pomyślałem o samodzielnym wykonaniu ozdób choinkowych? To może być świetna zabawa z dziećmi!
- Czy właściwie przechowuję ozdoby choinkowe, aby służyły przez lata?
- Jak możemy ograniczyć ilość papieru i wstążek podczas pakowaniu?
Po zadaniu sobie powyższych pytań i wdrożeniu nowych rozwiązań może się okazać, że założony wcześniej świąteczny budżet można znacznie obniżyć, nawet o 300 zł.