Raport BIK to dla instytucji finansowych oraz konsumentów zbiór najważniejszych informacji odnośnie scoringu i zdolności kredytowej osoby ubiegającej się o pożyczkę lub kredyt. W BIK przechowywane są informacje o przeszłych wsparciach finansowych oraz o wszelkich problemach oraz opóźnieniach w spłatach. Osoby z niekorzystną sytuacją kredytową, które chcą poprawić swoją ocenę w BIK, często szukają sposobów na wyczyszczenie historii BIK. Czy jest to jednak możliwe?
Raport BIK – czy można usunąć informacje?
W Internecie znaleźć można wiele ofert firm, które oferują czyszczenie historii kredytowej w BIK w imieniu kredytobiorcy. Jak wynika jednak z informacji zawartych bezpośrednio na stronie Biura Informacji Kredytowej możliwe jest wyłącznie niektórych informacji z raportów BIK. Nie jest to proste i możliwość ta istnieje tylko w ściśle określonych przypadkach.
Należy pamiętać, że zasady wprowadzania i przechowywania informacji zawartych w BIK reguluje prawo bankowe. O ile dopuszcza modyfikację lub usunięcie części danych w szczególnych wypadkach, to usuwanie niewygodnej dla kredytobiorcy historii nie zawsze jest możliwe. W przypadku informacji o kredytach spłaconych, instytucje finansowe nie mają do nich wglądu, przez 5 lat natomiast – bez zgody konsumenta – przetwarzane będą dane dotyczące kredytów niespłaconych w terminie (w przypadku gdy opóźnienie wynosiło co najmniej 60 dni i dodatkowo minęło 30 dni od momentu poinformowania przez BIK o zamiarach przetwarzania informacji dotyczących zaległości).
W praktyce BIK pozwala jedynie wyrazić lub cofnąć zgodę na przetwarzanie danych o spłaconych kredytach (niektóre osoby chcą, aby banki miały wgląd do wcześniejszych kredytów w celu zwiększania swojej wiarygodności przy spłacie kolejnych) lub wprowadzić modyfikację gdyby pojawiły się błędy w danych osobowych.
BIK – jak sprawdzić i usunąć dane
Z informacji podawanych bezpośrednio przez Biuro Informacji Kredytowej (BIK) wynika, że kredytobiorca może ubiegać się o usunięcie/korektę danych z raportu BIK w trzech przypadkach (składa wtedy odpowiedni wniosek do swojego banku):
- Odwołanie zgody na przetwarzanie danych o spłaconym kredycie;
- Usunięcie z wpisów informacji o problematycznym kredycie jeżeli od problemów ze spłatą minęło już 5 lat;
- Chęć poprawienia nieprawdziwych lub nieaktualnych informacji w celu korekty.
Teraz już wiesz nie tylko, jak sprawdzić zdolność kredytową i czytać raport BIK, ale również zdajesz sobie sprawę, kiedy możesz pomyśleć o zmianie informacji, które się w nim znajdują. Mamy nadzieję, że te informację pomogą Ci w uzyskaniu pożyczki lub kredytu.