CZY MOŻNA WYCZYŚCIĆ HISTORIĘ KREDYTOWĄ W BIK?

BIK 16.09.2019 |

bik - jak sparwdzic raport

Raport BIK to dla instytucji finansowych oraz konsumentów zbiór najważniejszych informacji odnośnie scoringu i zdolności kredytowej osoby ubiegającej się o pożyczkę lub kredyt. W BIK przechowywane są informacje o przeszłych wsparciach finansowych oraz o wszelkich problemach oraz opóźnieniach w spłatach. Osoby z niekorzystną sytuacją kredytową, które chcą poprawić swoją ocenę w BIK, często szukają sposobów na wyczyszczenie historii BIK. Czy jest to jednak możliwe?

Raport BIK – czy można usunąć informacje?

W Internecie znaleźć można wiele ofert firm, które oferują czyszczenie historii kredytowej w BIK w imieniu kredytobiorcy. Jak wynika jednak z informacji zawartych bezpośrednio na stronie Biura Informacji Kredytowej możliwe jest wyłącznie niektórych informacji z raportów BIK. Nie jest to proste i możliwość ta istnieje tylko w ściśle określonych przypadkach.

Należy pamiętać, że zasady wprowadzania i przechowywania informacji zawartych w BIK reguluje prawo bankowe. O ile dopuszcza modyfikację lub usunięcie części danych w szczególnych wypadkach, to usuwanie niewygodnej dla kredytobiorcy historii nie zawsze jest możliwe. W przypadku informacji o kredytach spłaconych, instytucje finansowe nie mają do nich wglądu, przez 5 lat natomiast – bez zgody konsumenta – przetwarzane będą dane dotyczące kredytów niespłaconych w terminie (w przypadku gdy opóźnienie wynosiło co najmniej 60 dni i dodatkowo minęło 30 dni od momentu poinformowania przez BIK o zamiarach przetwarzania informacji dotyczących zaległości).

W praktyce BIK pozwala jedynie wyrazić lub cofnąć zgodę na przetwarzanie danych o spłaconych kredytach (niektóre osoby chcą, aby banki miały wgląd do wcześniejszych kredytów w celu zwiększania swojej wiarygodności przy spłacie kolejnych) lub wprowadzić modyfikację gdyby pojawiły się błędy w danych osobowych.

BIK – jak sprawdzić i usunąć dane

Z informacji podawanych bezpośrednio przez Biuro Informacji Kredytowej (BIK) wynika, że kredytobiorca może ubiegać się o usunięcie/korektę danych z raportu BIK w trzech przypadkach (składa wtedy odpowiedni wniosek do swojego banku):

  • Odwołanie zgody na przetwarzanie danych o spłaconym kredycie;
  • Usunięcie z wpisów informacji o problematycznym kredycie jeżeli od problemów ze spłatą minęło już 5 lat;
  • Chęć poprawienia nieprawdziwych lub nieaktualnych informacji w celu korekty.

Teraz już wiesz nie tylko, jak sprawdzić zdolność kredytową i czytać raport BIK, ale również zdajesz sobie sprawę, kiedy możesz pomyśleć o zmianie informacji, które się w nim znajdują. Mamy nadzieję, że te informację pomogą Ci w uzyskaniu pożyczki lub kredytu.


Jakiej pożyczki
potrzebujesz?

2000

100
30000

Na jak długo?

120 dni

60
360

POŻYCZKA RATALNA BEZ PROWIZJI

Pożyczki 01.07.2019

Ubiegając się o pożyczkę w banku, instytucji pozabankowej lub w Internecie zawsze powinno się sprawdza, ile wynosi realna roczna stopa oprocentowania chwilówki (RRSO),...


JAK CZYTAĆ RAPORT BIK?

BIK 01.08.2019

Biuro Informacji kredytowej (BIK) istnieje na rynku już od ponad 22 lat i zostało utworzone przez Związek Banków Polskich oraz zrzeszenie banków komercyjnych. Obecnie...


RANKING CHWILÓWEK ONLINE

Pożyczki 03.07.2019

Zdajesz sobie sprawę, że szybka pożyczka przez Internet mogłaby bardzo pomóc w Twojej  sytuacji, nie wiesz jednak, jaka oferta będzie najkorzystniejsza w Twoim przypadku?...